Obsah stránky

O obci

Skřinářov je malá obec ležící ca 12 km východně od Velkého Meziříčí a ca  10 km severovýchodně od Velké Bíteše.

Nachází se  v jižní části Českomoravské vrchoviny, čemuž odpovídá nejen nadmořská výška obce 560 metrů , ale i ráz okolní krajiny. Skřinářov je obklopen kopcovitou krajinou ( Na Skalách 654 m.n.m, Malý kamenný vrch 592 m.n.m., Svatá hora 679 m.n.m) s poměrně hustým zalesněním v blízkém okolí.

Severně od obce leží Holinkovský a Balákovský rybník. Jediným přítokem těchto rybníků je Bílý potok pramenící nedaleko od obce mezi Svatou horou a Malým kamenným vrchem, v těsné blízkosti hájenky Na Rohách.

Sousedními obcemi jsou Osová Bítýška na jihu, Ondrušky a Březí na východě, Milešín a Rozseč na severovýchodě, Heřmanov na severu,  Kadolec na severozápadě a Ořechov na západě. 

Přestože  první zmínka o obci pochází  již z roku 1364, nenachází se v obci žádné objekty s velkou historickou hodnotou. Za zmínku stojí pouze na návsi stojící  kaple Navštívení Panny Marie, která tvoří dominantu obce.

V obci je 73  domů se 150 trvale žijícími obyvateli.(stav k 30.12.2020)

Nedílnou součástí obce je chatová osada Skřinářov, která se rozkládá v lesích kolem Holínkovského rybníka. V této osadě je celkem  75 chat, které byly vystavěny převážně v 70-80 letech minulého století.

Skřinářov a jeho okolí je ideálním místem pro turistiku, cykloturistiku, houbaření,  koupání a rybaření. Je to nádherný kout přírody, který ocení zejména Ti, kteří si potřebují odpočinout od uspěchané doby, kteří chtějí relaxovat při procházkách po lesních cestách, kteří se chtějí alespoň o dovolené probouzet a usínat za zpěvu ptáků, kteří chtějí pozorovat  srny při raní pastvě.

Je to prostě místo, kde stojí za to žít…místo, které je našim domovem.

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.