Obsah stránky

Betlémy Josefa Kejdy

Josef Kejda, je skřinářovský rodák a již od mládí se projevovaly jeho vlohy pro výtvarnou tvorbu - maloval obrazy, tvořil intarzie a nástěnnou plastiku.

Pracoval v První brněnské strojírně ve Velké Bíteši jako soustružník ve vývojové dílně letecké techniky. V letech 1990 až 2002 zastával funkci skřinářovského starosty. Po ukončení mandátu se znovu vrátil ke svým dlátům. Jeho snem bylo vyřezat betlém, a tak začal s figurální tvorbou. Posléze vzniklo pod jeho rukama několik desítek betlémů, které oceňují návštěvníci mnoha výstav. Od roku 2011 vystavuje pravidelně na akcích spolku Art Periscope a také ve Velké Bíteši. V jeho betlémech mají typickou podobu palmy a také holubičky, třepotající se na tenkých drátcích.

Pro muzeum Betlémů v Třešti, kde se již tradičně pořádá sešlost řezbářů z celé republiky i ze zahraničí, vyhotovil Josef Kejda několik vyřezaných figurek, a v polovině prosince se pravidelně  účastnil také tradiční výstavy betlémů v Předklášteří u Tišnova. Tam se pro návštěvníky sejdou betlémy z celé Moravy

Asi nejznámějším vyřezávaným figurálním dílem pana Josefa Kejdy je betlém „Republika“, se čtveřicí největších Čechů – na půdorysu České Republiky vedle sebe jsou postavy T.G.M, Karla iV, J.A. Komenského a Václava Havla.  

Více o tomto betlému v reportáži ČT na níže uvedeném odkaze nebo v přiloženém videu:

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1201784-vaclav-havel-se-usmiva-z-trestskeho-betlemu

Video Reportáž Radovana Daňka

Dle slov pana Václava Dvořáka, třešťského kronikáře a betlémáře má pan Kejda dokonalou schopnost převést skutečnou podobu postav do dřeva.

Sám pan Kejda o své zálibě v dřevořezbě říká toto:

„Dřevo je nejkrásnější materiál na zhotovování různých věcí. Dřevo jsem si zamiloval. Odjakživa jsem toužil zhotovit betlém, ale měl jsem z toho obavy. Po dvanáctileté práci na obci, kdy jsem nevzal dláto do ruky, za mnou přišla spolužačka a kamarádka, paní Marie Šilhánová, jestli bych ji neudělal ovečku do betlému. Její zeť prý má veliký betlém a ovečka má ulomenou nožičku, tak by potřeboval náhradu. Po zhotovení ovečky následovala Svatá rodina a z jednoho betlému jich za období 2002 - 2019 vzniklo bezpočet. Velké betlémy na výstavy, menší jako dary do rodin. Betlémy shlédli lidé v Tišnově, Předklášteří, Žďáru, Osové Bítýšce, Zbraslavi, Heřmanově, Skřinářově, ve městě v Rakousku, která má s Bítýškou přátelské styky, v Třebíči a Náměšti nad Oslavou…“

V současné době již pan Kejda svému koníčku bohužel nevěnuje. Nicméně to, že věnoval velkou část své sbírky obci Skřinářov, je zárukou toho, že tento jeho odkaz nezmizí, ale bude zde stále pro obdiv a radost návštěvníkům různých výstav.

Obce na webu s.r.o.

Webové stránky pro obce a občany provozuje Obce na webu s.r.o.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies, prohlížením těchto stránek s tím vyjadřujete souhlas.